Větrání a šetření teplem
Inspekce nemovitosti 3.díl
V dalším díle nemoci nemovitostí se společně podíváme na problém, který možná trápí mnohé z vás. Je to problém spojený s novými, těsnými okny.
Jsme teď v bytě paní Markéty. Paní Markéta si před pár lety pořídila tento nový krásný byt a samozřejmě chtěla aby netopila pánu Bohu do oken. Tudíž chtěla aby měla nová, těsná okna. Bohužel si ale neuvědomila, že ta těsnost oken zabrání úniku tepla, ale zároveň zabrání rozumnému větrání tomu bytu. A když byt není dostatečně větrán, zvyšuje se v něm koncentrace škodlivin. Například oxidu uhličitého. Ten problém bývá zvláště markantní v malých ložnicích. Pojďme se právě na takovou malou ložnici podívat.
Ložnice paní Markéty je malá místnost, maximálně 8m2. podlahové plochy. Nové těsné okno. Paní Markéta by byla jistě ráda aby, jak ona tak její dcera tady mohli dobře a pohodlně vyspat. My jsme tady ale provedli měření. Měřili jsme právě úroveň oxidu uhličitého a zjistili jsme, že během noci, ta úroveň koncentrace oxidu uhličitého výrazně převýšila hodnoty, které jsou doporučované. Je to tím, že tady dochází k malé výměně vzduchu. Většina z nás si myslí, že pro dostatečné větrání stačí mikroventilační poloha na těch nových oknech. Ale výpočtem se dá prokázat, že v takhle velké místnosti, pokud tady budou spát dva lidé, tak by ta spára po okraji okna, která větrá, musela být dlouhá až 13 metrů. Což v tomto případě by znamenalo, že budete mít okno přes celou stěnu. To znamená, že pokud paní Markéta a její dcera se tady budou chtít pořádně vyspat, tak musí celou noc větrat minimálně tímto způsobem (otevřená větračka). To ale znamená, že v zimě tady bude velká zima a celý rok uslyší hluk z ulice.
Jsme teď v bytě u paní Jessicy a tady si ukážeme opět problém spojeny s nedostatkem větrání s novými těsnými okny. Tady dřív byla dřevěná špaletová, netěsná okna. Při rekonstrukci před rokem, došlo k jejich výměne za nová těsná plastová okna. Od té doby se ale v bytě výrazně zvýšila vlhkost. Je to právě tím nedostatkem výměny vzduchu , nedostatkem větrání při které dochází k zvýšení vlhkosti v bytě. Odborníci zde provádějí měření a na přístroji vidíme, že v bytě je výrazně vyšší vlhkost než je normál. A k čemu ta vyšší vlhkost vede? Vede ke kondenzaci vody na studených površích v tom bytě. Tady na tom dolním okraji okna vidíme kondenzaci. Ta kondenzace vzniká právě vzhledem k té zvýšené vlhkosti vzduchu v té místnosti na tom studeném povrchu v zimním období. A důležité je, si uvědomit, že před rokem , před tím kdy tady byla ta netěsná a dřevěná okna, tak tady takovádle kondenzace nikdy nebyla.
A jak ty problémy s nedostatečným větráním, které jsou způsobeny novými těsnými okny řešit?
Jedním řešením samozřejmě může být centrální klimatizace v celém bytě, která umožní tzv. rekuperaci, tzn. větrání a zpětné získávání tepla. Díky tomu můžete v bytě větrat a netopíte pánu Bohu do oken. Taková centrální klimatizace ale vyjde řádově na 100 tisíc korun.
Levnějším řešením je instalace malé rekuperační jednotky jenom do jedné místnosti - lokální rekuperační jednotky např. do té problematické ložnice. Ta malá lokální rekuperační jednotka vyjde řádově tak na 10 tisíc korun.
Posledním a podle mně relativně rozumným řešením je instalace speciálních větracích klapek do stávajícího okenního rámu toho okna. Ty větrací klapky stojí jeden kus řádově 2 až 3 tisíce korun a umožní relativně účinné odvětrávání bez velké ztráty tepla.
V poslední době se snažíme šetřit energií, snažíme se zabránit únikům tepla, snažíme se ty naše domy a byty zatěsnit nejvíce jak je to možné, ale já osobně si myslím, že v takhle těsných bytech se nám nebude dobře žít.
"...moje žena říká, že v poslední době, se semnou hrozně špatně spí, no nevím jestli to nebude těmi novými plastovými okny..."